HISTORIA

XXXII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda

Odliczamy dni do Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda, które ma nas w pięknym stylu wprowadzić w sezon żużlowy 2021. Zanim jednak ta wspaniała impreza odbywała się pod tą nazwą, wcześniej mieliśmy Criterium Asów. Znakomici zawodnicy zapewniali kibicom wspaniałą rozrywkę w latach 1951 – 1960.Nazwa, którą mamy obecnie jest znana w środowisku żużlowym od 1982 roku. Kiedyś żużel wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Postęp technologiczny sprawił, że skupiamy się na detalach, wyścigu zbrojeń sprzętowych, a telewizja może pokazać każdy szczegół. Criterium Asów było zupełnie inne. Zaczęło się 6 lat po zakończeniu II wojny światowej. 11 października 1951 roku zawodnicy spotkali się na legendarnym stadionie w Bydgoszczy, czyli w domu dzisiejszego Kryterium Asów. Ku uciesze fanów z grodu nad Brdą, zwyciężył Zbigniew Raniszewski, reprezentant ówczesnej Gwardii Bydgoszcz. To bardzo ciekawa postać. Rzadko się zdarzają zawodnicy, którzy startują niemal tyle samo lat w Bydgoszczy i w... Toruniu. Raniszewski urodził się w grodzie Kopernika i tam w 1946 roku zaczynał ligową karierę. Złoto DMP świętował jednak w barwach Gwardii Bydgoszcz. Criterium Asów wygrywał w 1951 rokuwyprzedzając Janusza Sucheckiego z CWKS Warszawy i kolejnego lokalnego bohatera – Kazimierza Kurka z Gwardii. Raniszewski swój sukces powtórzył dwa lata później.

Niestety bohater pierwszego Criterium zginął tragicznie w Wiedniu podczas meczu żużlowego Austria – Polska. Raniszewski wjechał rozpędzonym motocyklem w betonowe schody prowadzące na trybuny. Spoczął na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

Criterium Asów odbywało się do roku 1960. Zwyciężali w nim tacy zawodnicy jak Florian Kapała (Kolejarz Rawicz) czy Edward Kupczyński. Ważną rolę odgrywał rzecz jasna także Mieczysław Połukard, którego imieniem nazwano imprezę Kryterium Asów. Bohaterowie tamtych czasów mają wiele wspólnego z dzisiejszymi mistrzami. Determinacja, wola walki, pasja – to wszystko obserwowali nasi ojcowie i dziadkowie. Teraz zostanie napisana zupełnie nowa historia tej znakomitej imprezy.

Organizatorzy postanowili wskrzesić tradycję i spotkali się z bardzo pozytywnym odbiorem kibiców. 29 marca o godzinie 18:00 wielu z nich zasiądzie przed telewizorami aby podziwiać rywalizację na piękniejącym stadionie Polonii. Starsi fani mogą przy tej okazji wspominać to, co w latach 50. działo się podczas Criterium Asów. Wspomnienia, historie "innego" żużla i porównanie z tym, co dzieje się obecnie. Nie możemy się doczekać!
Transmisja

Oglądaj zawody na żywo
w TVP SPORT
Oglądaj
Sponsorzy i partnerzy imprezy