Memoriał

XXXIII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda

Mieczysław Połukard – patron Kryterium Asów Polskich Lig ŻużlowychW tym miejscu warto przyjrzeć się bardziej historii osoby, której poświęcone są te zmagania.

Mieczysław Połukard urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Wołominie. Karierę żużlową rozpoczął 20 lat później we Wrocławiu, reprezentując kolejno miejscowe kluby – Związkowca, Spójnię, CWKS i ponownie Spójnię. W 1955 roku związał się z klubem z Bydgoszczy, gdzie startował przez kolejnych 14 sezonów.

Połukard był pierwszym Polakiem, który wystartował w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata. 19 września 1959 roku na stadionie Wembley w Londynie zajął 12. miejsce, gromadząc 5 punktów. Rok później – na tym samym obiekcie – był rezerwowym, lecz nie pojawił się na torze. Trzykrotnie wystąpił w finałach Drużynowych Mistrzostw Świata. Pierwszy raz w tej rywalizacji wystąpił w roku 1960 na słynnym Ullevi w Göteborgu, gdzie reprezentacja Polski zajęła 4. miejsce. Razem z Marianem Kaiserem, Florianem Kapałą, Stanisławem Tkoczem i Henrykiem Żyto był członkiem złotej ekipy z Wrocławia z 1961 roku. Oprócz tego zdobył brązowy medal rok później w czeskim Slaným. Wystąpił w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata w ice speedwayu w roku 1966.

Na krajowym podwórku ośmiokrotnie startował w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Jego największym osiągnięciem był triumf i tytuł najlepszego zawodnika w kraju w sezonie 1959. To był jedyny medal Połukarda, a o podium otarł się jeszcze w latach 1956 i 1961, zajmując wówczas 4. miejsce. Z ekipą z Bydgoszczy (Gwardia, później Polonia), w której startował, sięgnął po Drużynowe Mistrzostwo Polski w sezonie 1955. Pięciokrotnie zespołowo zdobywał brązowy medal DMP w latach 1956, 1957, 1960, 1961, 1964.

Karierę zawodniczą zakończył w sezonie 1968. Wtedy to w ostatnim meczu ligowym ze Stalą Gorzów uległ wypadkowi z Ryszardem Dziatkowiakiem, na skutek którego trafił do szpitala. Tam niestety po kilku dniach w ranną nogę wdała się gangrena, skutkiem czego konieczna była amputacja. Po pewnym czasie otrzymał protezę i poruszał się bez laski. Po tych wydarzeniach został w Bydgoszczy trenerem sportu żużlowego i z powodzeniem szkolił nowych zawodników. Zmarł tragicznie 25 października 1985 roku. Wtedy to podczas treningu punktowanego młody adept z Gorzowa Wielkopolskiego nie opanował motocykla i uderzył mocno od tyłu w stojącego na murawie Mieczysława Połukarda.

Pamięć tego utytułowanego zawodnika uczczono, nazywając od 1986 roku jego imieniem Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. Była to wówczas 5. edycja turnieju rozgrywanego od sezonu 1982. Sam Mieczysław Połukard wygrał w Bydgoszczy Criterium Asów w sezonie 1958, a rywalizacja ta to pierwowzór wspomnianej wcześniej i odbywała się w latach 1951-1960. W sezonie 2021 Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda zaplanowano na 29 marca i była to 32. edycja, w której po ośmioletniej przerwie triumfował dwukrotny indywidualny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik.
Transmisja

Oglądaj zawody
tylko w canal+ online
Canal+ online
Sponsorzy i partnerzy imprezy