Aktualności

XXXII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda
Historia 26.03.2021, 12:59 kryteriumasow.com

TOMASZ GOLLOB - KRÓL KRYTERIUM ASÓW
Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda już 29 marca! Przy tej okazji nie sposób zapomnieć o królu tej wspaniałej imprezie. Mowa oczywiście o ulubieńcu bydgoskiej publiczności, Tomaszu Gollobie. Swego czasu mistrz świata urządzał sobie podczas turnieju prawdziwe igrzyska!

3,3,3,3,3 – tak Tomasz Gollob pokazał rywalom, że rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w historii Kryterium Asów. 25 marca 1990 roku na stadionie Polonii w Bydgoszczy kibice z tego miasta mieli powody do zachwytu. Człowiek, który jest żywą legendą klubu wygrał z kompletem punktów, wyprzedzając Piotra Śwista i Antoniego Skupienia. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, że "Chudy" bynajmniej nie zamierza się zatrzymywać. On się dopiero rozpędzał! Rok później dał swoim rywalom szansę. Pomylił się... raz. W drugim swoim starcie przyjechał do mety trzeci, ale nie przeszkodziło mu to w końcowym triumfie. Tym razem podium uzupełnilili Jan Krzystyniak oraz Andrzej Huszcza.

Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda było dla kibiców w Polsce bardzo ważną imprezą. To wtedy mieli się przekonać, w jakiej formie są ich ulubieńcy u progu nowego sezonu. W przypadku Tomasza Golloba można było mówić o uspokajaniu fanów z grodu nad Brdą. W 1992 roku mistrz znowu wygrał... z kompletem punktów! Znający każdy centymetr toru przy ul. Sportowej nie zamierzał odpuszczać rywalom. I co z tego, że Jan Krzystyniak tylko raz dojechał do mety na drugiej pozycji, skoro musiał zadowolić się "tylko" drugim miejscem. Trzeci był znakomity wychowawca młodzieży – Roman Jankowski.

Do 1998 roku w Kryterium Asów nikt nie był w stanie przerwać hegemonii Tomasza Golloba. W 1994 roku radosć była jeszcze większa, ponieważ za plecami faworyta uplasował się jego brat, Jacek. To był dublet bydgoskiej drużyny. Warto podkreślić, że Jacek Gollob zdobył... 14 punktów. To mówi wszystko.

W 1999 roku mieliśmy przełom. O wielkości Golloba w Kryterium Asów niech świadczy fakt, że drugie miejsce było niemałym zaskoczeniem. Pana Tomasza zdołał pokonać Roman Jankowski. "Chudy" po biegu dodatkowym zdołał wskoczyć przed Roberta Sawinę. Wygląda na to, że przedstawiciel Unii Leszno zdołał obudzić lwa.

Przełom XX i XXI wieku w Kryterium Asów to kolejne... cztery triumfy Tomasza Golloba z rzędu. Nie dawali mu rady tacy zawodnicy jak Piotr Protasiewicz czy Wiesław Jaguś. W kolejnych latach coraz częściej dawali o sobie znać żużlowcy spoza Polski. Nie przeszkodziło to jednak Gollobowi w jeszcze jednym triumfie. Już jako zawodnik Stali Gorzów, mistrz świata stanął na najwyższym stopniu podium w 2008 roku. Wówczas drugi był nowy ulubieniec kibiców Polonii, Emil Sajfutdinow. Tomasz Gollob to niekwestionowany król Kryterium Asów. Mamy nadzieję, że 29 marca ktoś zacznie pisać nową, piękną historię tego zacnego wydarzenia. Czy stanie na pierwszym stopniu podium 15 razy jak "Chudy"? Tego szczerze życzymy!
Powrót
Transmisja

Oglądaj zawody na żywo
w TVP SPORT
Oglądaj
Sponsorzy i partnerzy imprezy