Aktualności

XXXII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda
Historia 27.03.2021, 17:55 kryteriumasow.com

Ciekawostki Kryterium Asów
Skoro 28 marca ponownie będziemy się emocjonować Kryterium Asów
Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda, to warto wcześniej
zapoznać się z garścią ciekawostek, dotyczących tej znakomitej imprezy. W
przeszłości działo się mnóstwo i jeszcze więcej!


Kryterium Asów wywodzi się od Criterium Asów i było rozgrywane od 1982 roku. Dzięki fanom, pasjonatom ze strony kryterium-asow.manifo.com możemy przytoczyć kilka smaczków, związanych bezpośrednio z imprezą, która tradycyjnie otwierała sezon żużlowy w Polsce.

Od roku 1986 zawody są jednocześnie turniejem memoriałowym Mieczysława Połukarda. To pierwszy Polak, który dostąpił zaszczytu wystąpienia w finale IMŚ. Legenda bydgoskiego klubu ma jedna z ulic popularnej dzielnicy Fordon. Jego imieniem nazwano także mini tor.

Mało kto wie, że inicjatorami tego turnieju byli dziennikarze "Gazety Pomorskiej", jednego z najpopularniejszych tytułów w lokalnej prasie. Niekwestionowanym królem imprezy jest Tomasz Gollob. Startował w niej 16 razy i zawsze był na podium. 14 razy wygrywał i 2 razy był drugi. Nie ma w kolekcji tylko "brązowego medalu". Co ciekawe - tylko 3 zawodników stało na każdym stopniu turniejowego podium. Sztuki tej dokonali Andrzej Huszcza (2-2-1), Roman Jankowski (3-1-1) i Emil Sajfutdinow (2-1-1). Do tej pory lista uczestników Kryterium Asów obejmuje 166 zawodników, w tym 31 obcokrajowców. Pierwszym był Ladislav Hradecky z Czechosłowacji.

Specyficzną odsłoną Kryterium Asów była ta z roku 1986 roku. To właśnie wtedy (jedyny taki przypadek) nie udało się rozstrzygnąć kolejności miejsc na podium na torze. O pozycjach drugiej i trzeciej zadecydować musiało losowanie. Zwyciężył w nim Grzegorz Dzikowski. Jakby tego było mało – zawody były przerwane w związku z opadami deszczu. Uznano klasyfikację po trzech seriach. W 2013 roku turniej nie odbył się. Tradycja otwarcia sezonu żużlowego w Bydgoszczy przegrała z... przedłużającą się zimą! Później z różnych przyczyn Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda nie zostało wznowione.

Miejmy nadzieję, że po sezonie 2021 będziemy dopisywać kolejne ciekawe fakty do bogatej historii Kryterium Asów. Do wybitnych osiągnięć swojego mistrza Tomasza Golloba spróbuje nawiązać Bartosz Zmarzlik. "Chudy" wziął udział w 82 wyścigach (w tym 2 dodatkowych), z których wygrał aż 73. Ewentualne doścignięcie wychowanka Polonii zajęłoby pretendentom co najmniej kilka lat. A może spróbuje Emil Sajfutdinow, który jako jeden z trzech zawodników wygrywał te zawody z kompletem punktów? Stało się tak w 2010 roku. Przekonamy się już niebawem!
Powrót
Transmisja

Oglądaj zawody na żywo
w TVP SPORT
Oglądaj
Sponsorzy i partnerzy imprezy