Aktualności

XXXII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda
Historia 27.03.2021, 18:52 kryteriumasow.com

Polacy i obcokrajowcy
Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda to impreza międzynarodowa. Pojawią się na niej znakomici zawodnicy z Polski, ale także ich rywale z innych krajów. Już w przeszłości stawka bywała wymieszana i triumfy zaliczali przedstawiciele różnych nacji.

Kiedy w 1982 roku Kryterium Asów wygrywał Marek Ziarnik z bydgoskiej Polonii, za rywali miał tylko Polaków. Za jego plecami widzieliśmy Piotra Pysznego i Bolesława Procha. W stawce mieliśmy też ludzi, których dziś kojarzymy z innej działalności przy sporcie żużlowym – Jana Ząbika, Andrzeja Huszczę, Romana Jankowskiego czy Marka Kępę.

Wspominany wyżej legendarny Huszcza uwielbiał wygrywać Kryterium Asów. Wygrywał w 1983 i 1984 roku. Dwa lata po jego drugim triumfie mieliśmy spory przełom. W stawce pojawił się zawodnik z Czechosłowacji - Ladislav Hrádecký. Tym samym impreza zyskała charakter międzynarodowy. Kolejne lata były powrotem do "tradycji" ścigania się Polaków. Gwiazdami byli tacy zawodnicy jak Roman Jankowski, Ryszard Dołomisiewicz i Wojciech Żabiałowicz.

Początek lat 90. to narodziny króla Kryterium Asów – Tomasza Golloba. Walczył on m.in. z wyżej wspominanymi Huszczą i Jankowskim, sporo krwi napsuł mu także Jan Krzystyniak. W 1994 roku mieliśmy ogromny przełom. Wprawdzie znów triumfował "Chudy", ale w stawce zobaczyliśmy aż pięciu obcokrajowców. Jeden z nich – Brytyjczyk Joe Screen stanął na trzecim stopniu podium. Rywalizowali także rodacy Screena Andy Smith i Chris Louis, Tommy Knudsen z Danii oraz Roman Matousek z Czech.

Rok później do Bydgoszczy przyjechał Vaclav Milik senior, który także mocno zaznaczył swój udział w turnieju. Czech był drugi, a przegrał – a jakże – z Gollobem. Lata 1996-1999 to z kolei powrót do polskiej stawki. Golloba próbowali pokonać m.in. Piotr Protasiewicz, Robert Sawina, Sławomir Drabik czy Jacek Gollob, ale udało się w 1999 roku staremu Bykowi, Romanowi Jankowskiemu. Gollob nie zamierzał odpuszczać także pod koniec XX wieku, ale wtedy ponownie za rywali miał zawodników spoza kraju. Brian Karger, Mikael Karlsson, Joe Screen, Henrik Gustafsson, Brian Andersen, Shane Parker, Antonin Kasper i Stefan Danno – to bogata lista stranierich, którzy wzięli udział w turnieju inaugurującym sezon 2000.

Po kolejnej krótkiej (2001-2003 triumfy Golloba), ponownie obok doświadczonych Polaków, takich jak chociażby Rune Holta, Tomasz Bajerski, Jacek Krzyżaniak, Sebastian Ułamek, Mirosław Kowalik czy Tomasz Jędrzejak, pojawili się zawodnicy zagraniczni. Andy Smith i Roman Poważny nie zdołali powalczyć o czołowe lokaty, ale udało się to Słoweńcowi Matejowi Ferjanowi. To właśnie on wygrał w roku 2007. W imprezie startował także znany i lubiany Andreas Jonsson.

Ostatnie kilka lat Kryterium Asów to walka m.in. Tomasza Golloba, Protasiewicza i Tomasza Chrzanowskiego (3. miejsce w roku 2008) z takimi tuzami jak Emil Sajfutdinow, Nicki Pedersen, Andreas Jonsson, Antonio Lindbaeck czy Magnus Zetterstroem. W 2012 roku pojawili się także dwaj Australijczycy – Darcy Ward i Ryan Sullivan. Ten pierwszy wygrał przed Janowskim i Kościechą. W 2021 roku, wzorem końcówki "dawnej" działalności Kryterium Asów stawka będzie wymieszana, co dodatkowo ubarwi imprezę. Pojawią się Bartosz Zmarzlik, Artiom Łaguta, Szymon Woźniak, Mikkel Michelsen i inni. Będzie co oglądać!
Powrót
Transmisja

Oglądaj zawody na żywo
w TVP SPORT
Oglądaj
Sponsorzy i partnerzy imprezy