Aktualności

XXXIII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda
Historia 08.02.2023, 12:28 kryteriumasow.com

Bohaterowie Polonii
Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda w Bydgoszczy to w dzisiejszych czasach turniej o charakterze międzynarodowym, ale to przy okazji wielkie święto kibiców Polonii Bydgoszcz, którzy wielokrotnie mogli oklaskiwać swoich ulubieńców, stojących na najwyższym stopniu podium.

Nikogo nie zaskoczymy, jeśli w tym materiale wspominkowym pojawi się nazwisko Tomasza Golloba. Bohater Polonii Bydgoszcz już zawsze będzie również legendą tego turnieju. 14 triumfów, 9 z rzędu i 10 kompletów punktów – galaktyczne statystyki najlepszego zawodnika w historii Kryterium Asów zachwycały nie tylko kibiców z Bydgoszczy. Jerzy Kanclerz mógłby zaprosić Golloba, aby ten poprowadził wykłady dla kolejnych pokoleń i podpowiedział, jak się wykorzystuje każdy centymetr tego toru.

Fani z grodu nad Brdą mieli rzecz jasna więcej powodów do radości. Jeszcze w czasach Criterium Asów bydgoszczanie skutecznie „bronili” twierdzy przy ul. Sportowej. W latach 1951-1953 wygrywali zawodnicy Gwardii Bydgoszcz – Zbigniew Raniszewski (dwukrotnie) i Bolesław Bonin. W 1958 roku wygraną „dorzucił” Mieczysław Połukard, którego imię nosi obecnie powszechnie lubiany turniej.

Już pod nazwą Kryterium Asów, w 1982 roku ściganie na stadionie Polonii Bydgoszcz wyłoniło kolejnego zwycięzcę z z Gryfem na plastronie. Z 14 punktami wygrał Marek Ziarnik, a podium uzupełnił Bolesław Proch. 6 lat później kibiców Polonii ucieszył Ryszard Dołomisiewicz, a lata 90. to wspominana wyżej era Tomasza Golloba. Fani miejscowej drużyny przyzwyczaili się do dobrego.

XXI wiek to kolejne popisy Tomasza Golloba, ale nie tylko. Przyjemne dla dopingujących Polonię były również lata 2009-2011. Wówczas do głosu doszli zawodnicy zagraniczni, a konkretnie Andreas Jonsson i dwukrotnie Emil Sajfutdinow. Ten ostatni wygrywał z legendarnym Gollobem oraz kolegą z klubu, Szwedem Antonio Lindbaeckiem.
W 2023 roku na liście startowej będziemy mieli największe gwiazdy Polonii Bydgoszcz. Mogą oni liczyć na głośny doping swoich kibiców, którzy licznie stawią się na trybunach. Kto wie, może Kenneth Bjerre, David Bellego lub wychowany na bydgoskim torze Wiktor Przyjemski nawiążą do wyżej wspominanych zawodników? Przekonamy się już 26 marca na stadionie przy ul. Sportowej.


Powrót
Transmisja

Oglądaj zawody
tylko w canal+ online
Canal+ online
Sponsorzy i partnerzy imprezy