Aktualności

XXXIII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda
Historia 10.02.2023, 12:59 kryteriumasow.com

Gollob czy ktoś drugi
Przed 34. edycją Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda w Bydgoszczy zastanawiamy się, czy ktoś z tegorocznej obsady jest w stanie ruszyć w pościg za królem tego turnieju i ulubieńcem bydgoskich kibiców, Tomaszem Gollobem. Zadanie jest z gatunku najtrudniejszych.

O wyczynach „Chudego” na torze przy ul. Sportowej napisano już niemal wszystko. Bartosz Zmarzlik, triumfator Kryterium Asów z 2022 roku, zapytany przez dziennikarzy o pójście w ślady Tomasza Golloba tylko się uśmiechnął i odpowiedział „do Pana Tomka to mi jeszcze sporo brakuje”. To bardzo trafna analiza.

Obecny mistrz świata ma dwa triumfy w turnieju zwyczajowo otwierającym sezon żużlowy w Polsce. Tymczasem Gollob ma ich... 14. W latach 1990 – 1998 legendarny zawodnik i wychowanek Polonii Bydgoszcz zanotował aż dziewięć zwycięstw z rzędu. Mało tego, sześć z nich osiągnął z kompletem punktów. Mistrz fruwał w swoim stylu, wykorzystując całą szerokość toru. Jak został pod taśmą, to mogliśmy się spodziewać efektownych biegów. Hegemonię Golloba przerwał dopiero Roman Jankowski, ale na krótko.

Lata 2000-2003 to kolejny okres dominacji „Chudego”, a jeszcze jeden triumf udało się dorzucić w roku 2008. Liczba 14 robi ogromne wrażenie. Tym bardziej, drugi w tabeli zwycięzców Roman Jankowski ma ich... 3. Co nam to mówi? Bartosz Zmarzlik ma szansę, aby już w tym roku wdrapać się na drugie miejsce. Jak w każdym turnieju, tak i w tym przypadku wychowanek gorzowskiej Stali będzie jednym z głównych faworytów. To mógłby być pierwszy krok w kierunku ewentualnej pogoni za wybitnym osiągnięciem swojego mentora. Pozostali mogą rozpocząć pisanie pięknej historii w Kryterium Asów.

Czy ktoś dogoni Golloba? Na pytanie zadane w tytule nie da się odpowiedzieć dzisiaj, ale jedno jest pewne - do tego potrzebna jest perfekcja rok do roku. Taka sama, jaką mistrz przez lata prezentował przy Sportowej. Zadanie jest jeszcze trudniejsze, ponieważ w stawce mamy gwiazdy speedwaya zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

34. edycja Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda w Bydgoszczy już 26 marca 2023 roku na stadionie Polonii Bydgoszcz. Tego dnia warto odwiedzić województwo kujawsko-pomorskie.


Powrót
Transmisja

Oglądaj zawody
tylko w canal+ online
Canal+ online
Sponsorzy i partnerzy imprezy