Aktualności

XXXIII Kryterium Asów - Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda
Historia 04.03.2023, 12:03 kryteriumasow.com

Zagraniczne triumfy
Historia Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda w Bydgoszczy kojarzy nam się przede wszystkim z triumfami Tomasza Golloba, ostatnimi czasy również Bartosza Zmarzlika. Organizatorzy dbali również o to, aby bydgoskiej publiczności prezentowały się zagraniczne gwiazdy. Dziś wspominamy triumfy stranierich.

14 triumfów Tomasza Golloba to wynik, do którego prawdopodobnie żaden zagraniczny zawodnik się nie zbliży. W Kryterium Asów dominują Polacy, ale zdarzały się wyjątki. W 2004 i 2005 roku wygrywał polsko-norweski Rune Holta, a sezon 2007 otworzyliśmy ze sporą niespodzianką. Wygrał reprezentant Słowenii, Matej Ferjan, reprezentujący gorzowską Stal. W pokonanym polu zostawił m.in. Wiesława Jagusia i Michała Szczepaniaka. W maju minie 12 lat od tragicznej śmierci Ferjana. Pamięć o tym zawodniku nigdy nie zginie!

Bydgoska publiczność wspiera rzecz jasna zawodników z Polski, ale nie ukrywa radości, gdy wygra reprezentant Polonii spoza naszego kraju. Tak było w latach 2009-2011. Najpierw turniej padł łupem Andreasa Jonssona, powszechnie lubianego Szweda, który "Gryfem" był w latach 2004-2010. Podium uzupełnili kolejni zawodnicy, kojarzeni ze stadionem przy ul. Sportowej - Piotr Protasiewicz i Emil Sajfutdinow. Jak się później okazało, był to zwiastun świetnej passy Rosjanina.

Sajfutdinow polubił podium, ale dwa kolejne lata to już jego najwyższy stopień. Najpierw pokonał klubowego kolegę, Antonio Lindbaecka oraz Magnusa Zetterstroema z Wybrzeża Gdańsk. Rok później za plecami Sajfutdinowa znaleźli się legendarni Tomasz Gollob i Nicki Pedersen. Do dnia dzisiejszego zawodnik toruńskiego Apatora jest bardzo mile wspominany w grodzie nad Brdą.

Historię zagranicznych zwycięstw w Kryterium Asów zamyka Darcy Ward. Niezwykle utalentowany Australijczyk triumfował w 2012 roku, wyprzedzając Macieja Janowskiego i kolejnego reprezentanta bydgoskiej Polonii - Roberta Kościechę. Tym razem kibice "Gryfów" musieli oklaskiwać "Kangura", który na co dzień zdobywał punkty dla odwiecznego rywala.

W 2023 roku faworytem Kryterium Asów pozostaje Bartosz Zmarzlik, ale zagraniczni zawodnicy też będą mieli coś do powiedzenia. Na liście startowej mamy m.in. Nickiego Pedersena, Davida Bellego, Andzejsa Lebedevsa, Andreasa Lyagera i Kennetha Bjerre. Każdy z nich ma chrapkę na zwycięstwo. Jedno jest pewne - 26 marca warto być w Bydgoszczy!


Powrót
Transmisja

Oglądaj zawody
tylko w canal+ online
Canal+ online
Sponsorzy i partnerzy imprezy